OSMAN ÖZTÜRK’S NEW POETRY COLLECTION CALLED “HOPE” GETS PUBLISHED IN MONGOLIA!
4 Temmuz 2019
Dear Friends of Poetry
4 Temmuz 2019

Sevgili Şiir Dostlarım

Sevgili Şiir Dostlarım;

Yeni kitabımın Moğolistan’da yayınlanmasının mutluluğunu yaşıyorum. Şiir insanlığın yürek sesidir ve bu sese kulak verirsek daha barışçıl ve özgür bir dünyada yaşayabiliriz. Almanya, Sırbistan, İtalya’dan sonra Moğolistan’da da Umut isimli 9. şiir kitabım yayınlanarak raflardaki yerini aldı. Moğolca, Türkçe ve İngilizce dillerinde şiirlerim şiir severlerle buluştu. Çok sevinçli ve mutluyum.

Bazı kıtalar ve topraklar vardır ki bizi birbirimizle dost, kardeş ve soydaş yapar. Ağaç nasıl bir kökten tomurcuklanıp büyürse ve bir dere kaynağından doğarak taşkın bir ırmağa dönüşürse, her toplumda kendi toprağında doğup kök salarak büyür ve bir gün o coğrafyaya sığmaz olur.

Biz bu topraklarda serpilip büyüdük buğday başakları gibi ve bir nevruz sabahında çiçek açıp kök saldık Anadolu’da.

Ah, ata yurdum güzel Moğolistan!

Hatıralarımızda hala atlarımızın nal seslerine yanık türkülerimiz eşlik eder o uçsuz bucaksız bozkırlarda.

İşte benim bu kitabı yazmama neden olan duygularımın iç sesi ve gücü buydu.

Şiirlerimin mısraları ile iki köklü kültürün duyguları yeniden buluşacak. Orhun Anıtları’nda Ötüken’de öyküler okunacak.

Bu kitabımın yayımlanmasında yaptıkları çeviri ve verdikleri değerli emekleri için başta şiirlerimi Moğolca’ya çeviren sevgili Şair ve Çevirmen Jenny Lkhagvasuren’e, İngilizce’ye çeviren değerli dostum Şair ve Çevirmen Mesut Şenol’a, kitabımın kapak tasarımını yapan Bestimage Reklam Ajansı yöneticileri Saygın Şenel ve Serdar Şenel’e, Moğolistan’da sağladıkları iletişim ve katkıları için Ahmet Köse ve Erbay Şirin’e yürekten teşekkür ediyorum.

Ayrıca şiirlerim ve kitabım üzerine sunuş yazılarını gönderen BAU Global Başkanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Enver Yücel’e ve Moğolistan Devlet Kültür Uzmanı Şair ve Yazar Oyun.S’ye güzel yorumları için çok teşekkür ediyorum.

Umut isimli bu şiir kitabımın kıtalararası yolculuğuna umutla devam etmesi ve şiir severlerce sevilmesi dileğiyle…

 Osman ÖZTÜRK

UMUT TEŞEKKÜR TR

Kapak Onaylanan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir